Niedziela, 12 maja
Imieniny: Dominika, Pankracego
Czytających: 10986
Zalogowanych: 20
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Co z grobowcem Zietena?

Środa, 22 czerwca 2022, 8:33
Autor: Stanisław Firszt
Jelenia Góra: Co z grobowcem Zietena?
Józefina Klementyna Schaffgotsch z domu Zieten
Fot. Archiwum S. Firszta
W 1848 roku zmarł Karl Wieprecht Hans Friedrich hrabia von Zieten, pruski feldmarszałek, dowódca 4 Pułku Huzarów w wojnie z Napoleonem, uczestnik wojny wyzwoleńczej z 1813 roku, dowódca 1 Korpusu Armii w walkach we Francji, komendant Wrocławia z 1818 roku.

Ten zasłużony dla Prus dowódca 5 maja 1821 roku wydał swoją córkę Josephinę za hrabiego Leopolda Christiana Gotarda Schaffgotscha (1793-1864), a osiem lat później starszy syn marszałka - Leopold Karl Zieten ożenił się z Marią Ernestyną Jadwigą Schaffgotsch, córką Leopolda Gotarda, siostrą Christiana Gotarda, męża Josephiny.

Małżeństwo Leopolda Christiana Schaffgotscha z Josephiną było bezdzietne, natomiast ze związku syna Zietena, Leopolda Karla z Marią Ernestyną urodziła się córka Maria Joanna Niepomucena Josephina Jadwiga, która wyszła za mąż za Wilhelma Lorenza von Schlichtinga. W ten sposób rodziny Schaffgotschów, Zietenów i Schlichtingów powiązały się silnymi więzami.

W 1835 roku marszałek Karl Friedrich von Zieten przeszedł w stan spoczynku. Mając więcej czasu przebywał u swojej córki Josephiny w Cielicach. Jego obecność podniosła rangę wielu wydarzeń, które miały miejsce w Kotlinie Jeleniogórskiej. W 1840 roku wziął udział w poświęceniu kościoła w Mysłakowicach, wzniesionego w pobliżu zamku królewskiego. Rok wcześniej marszałek osiadł na stałe w Cieplicach, w dawnym pałacu Römischa. Na tę decyzję marszałka wpłynęło głównie to, że mieszkała tu jego córka, ale też fakt, że Uzdrowisko było atrakcją dla spędzenia w spokoju reszty życia. A stały pobyt takich osób jak Zieten podnosiło rangę kurortu.

Jego córka Josephina angażowała się mocno w działalność charytatywną i dobroczynną. Aktywnie uczestniczyła w życiu Kościoła. W 1842 roku przystąpiła do Bukowieckiego Towarzystwa Biblijnego (Buchwalder Bibelgesellschaft), założonego w 1805 roku przez hrabiego con Redena. 3 maja 1848 roku w Cieplicach zmarł marszałek Zieten, który został pochowany w specjalnie zbudowanym grobowcu nad rzeką Kamienną, między Cieplicami a Sobieszowem (dzisiaj Osiedle Orle). W pogrzebie pruskiego bohatera wzięło udział wiele osób. Wśród nich byli najbliżsi Zietena - córka z mężem, hrabią Leopoldem Christianem, syn Leopold Karl z żona Marią Ernestyną i wnuczka Maria Joanna.

Wkrótce po pogrzebie Josephina von Schaffgotsch utworzyła fundację na rzecz utrzymania w należytym stanie grobowca jej ojca. (Gräfin Jesephine Schaffgotsch'sche Stifftung für die Zietengruff). Było to spowodowane tym, że grobowiec znajdował się w dużej odległości od centrum Cieplic. Utworzenie fundacji przez hrabinę nie było niczym nowym, bowiem przy majątku Schaffgotschów przedstawiciele tej rodziny tworzyli różne fundacje np. na rzecz biednych, na kościoły w regionie, na przytułki i szpitale. Fundacje pochodziły też m.in. z zapisów testamentowych.

Po śmierci Josephiny von Schaffgotsch w 1862 roku, jej fundacja trwała nadal i nabrała większego znaczenia, kiedy to w grobowcu Karla Hansa Friedricha Zietena, w 1909 roku pochowano męża wnuczki marszałka Wilhelma Lorenza von Schlichtinga.

Na koncie Fundacji w 1911 roku było 175 marek, a w 1914 roku 120 marek. Nie były to wielkie kwoty, ale wystarczające do utrzymania grobowca w należytym stanie. W tym czasie nocleg w hotelu kosztował 6 marek, a bilet tramwajowy z Jeleniej Góry do Cieplic 20 feningów. 2 lipca 1923 roku w grobowcu, obok dziadka i męża spoczęła Maria Joanna Nepomucena Josephina Jadwiga Szlichting. Z istniejącej nadal Fundacji utrzymywano tę małą nekropolię aż do 1945 roku.

Powojenne losy i stan obecny grobowca Zietena były wielokrotnie opisywane. Próbę ratunku dla tego miejsca podjęła przed laty Fundacja „Memento” z jej prezesem Justyną Sasin-Spyrką, ale z braku środków na renowację i utrzymanie w należytym stanie tego miejsca, inicjatywa spaliła na panewce. Czy znajdzie się w końcu jakieś rozwiązanie tego niechlubnego dla miasta problemu?

Twoja reakcja na artykuł?

5
22%
Cieszy
3
13%
Hahaha
4
17%
Nudzi
2
9%
Smuci
2
9%
Złości
7
30%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
173
Puzyńska Katarzyna
39%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
29%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Wciąż cieszy mnie jazda na rowerze
 
Jelonka wczoraj
Wieżyczka po zbiornikach wody przy Kasprzaka
 
Piłka nożna
Przedłużamy serię gier bez porażki
 
Piłka nożna
"Łomot" od Dzierżoniowa
 
112
Szalona ucieczka – o krok od tragedii
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group