Sobota, 1 czerwca
Imieniny: Jakuba, Konrada
Czytających: 10717
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Trzy razy o duchu gór

Niedziela, 26 listopada 2023, 17:07
Aktualizacja: 17:09
Autor: Fedrus
Jelenia Góra: Trzy razy o duchu gór
Fot. Muzeum Karkonoskie
W piątek 24 listopada Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze odwiedził… Duch Gór. I to w trzech, bardzo odmiennych wersjach. Jedna z nich pochodziła z XVII w. i była autorstwa niejakiego Johannesa Praetoriusa, druga – XVIII-wieczna została stworzona przez Johanna Karla Augusta Musäusa, a trzecia, choć spisana w XIX w. przez Konrada Zachera, pochodziła z czasów od średniowiecza aż do końca XVII w. Spotkanie rozpoczęło się o godz. 17.00, a poza Duchem Gór jego bohaterami byli tłumacze wspomnianych – literackich wizerunków władcy Karkonoszy – Emil Mendyk i Andrzej Paczos. Spotkanie poprowadziła redaktorka Wydawnictwa Ad Rem – Sandra Jaskólska.

Wznowienia historycznych publikacji
Minęło 20 lat, odkąd jeleniogórskie Wydawnictwo Ad Rem, dzięki współpracy z regionalnymi instytucjami kultury, w tym Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, pierwszy raz opublikowało polskie tłumaczenia dzieł wspomnianych autorów. Wydane w niewielkim nakładzie rozeszły się niemal natychmiastowo, stając się na księgarskim rynku białymi krukami. Liczne zapytania czytelników sprawiły, że książki zostały wydane ponownie, tym razem w serii Tako rzecze Riphen Zabel, w której Ad Rem będzie publikował tłumaczone na język polski teksty źródłowe i opracowania dotyczące naszego regionu.

Duch Gór martwy czy żywy
Tłumacze „Znanych i nieznanych historii o awanturniczym i sławnym na całym świecie Duchu Gór”, „Pięciu legend o Duchu Gór Rzepiórze” oraz „Źródeł pisanych dotyczących Ducha Gór z Karkonoszy od średniowiecza do końca XVII w.” próbowali naszkicować portrety osobowości autorów poszczególnych dzieł, przybliżyć publiczności codzienność, w jakiej żyli Praetorius, Musäus czy Zacher. Starali się także przedstawić różnicę między legendą i baśnią, nie używając tych pojęć jako synonimów. Z zaangażowaniem dyskutowali o stylu literackim poszczególnych autorów oraz odpowiadali na pytanie: jakie – na podstawie poszczególnych wizerunków Ducha Gór – były kiedyś Karkonosze. Żywiołowa rozmowa dotyczyła także przyszłości Ducha Gór i Karkonoszy. Andrzej Paczos uznał Ducha Gór za od dawna martwego, Emil Mendyk reprezentował pogląd, że Duch kiedyś znowu się pojawi, Sandra Jaskólska zaś połączyła obie te perspektywy, podkreślając, że w obliczu niszczejącej w oczach przyrody i degradowanego krajobrazu dobrze byłoby obudzić Ducha Gór w sobie.

Zgromadzona publiczność kilkakrotnie włączała się w rozmowę i zadawała pytania. Autorzy tłumaczeń podpisywali potem wydane przez Ad Rem publikacje, które w promocyjnych cenach można było zakupić na miejscu.

Twoja reakcja na artykuł?

11
61%
Cieszy
2
11%
Hahaha
1
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
11%
Złości
2
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
652
Puzyńska Katarzyna
33%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Jak mówi ksiądz proboszcz: "tylko ruch nas zbawi"
 
Kultura
"Dziadek do orzechów" dopiero za pół roku, ale biletów wtedy już nie będzie
 
Aktualności
Dzieci w galerii
 
Aktualności
Dzieci z ratownikami GOPR
 
Aktualności
Popada w Jeleniej Górze?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group