Poniedziałek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 9861
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Szkolenia w szpitalu jeleniogórskim

Wtorek, 22 listopada 2005, 0:00
Aktualizacja: Piątek, 10 lutego 2006, 22:06
Autor: sierż.szt. Danuta Razmysłowicz
Jelenia Góra: Szkolenia w szpitalu jeleniogórskim
Fot. Artur Wilimek
Komenda Miejska Policji w Jeleniej Górze na terenie SP ZOZ Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze prowadzi cykliczne szkolenia dla personelu medycznego i pracowników szpitala. Szkoleniem objętych zostanie 1.000 osób.

Pomysłodawcami zorganizowania szkoleń są: Prezes Stowarzyszenia Pomocy Chorym Dzieciom przy Oddziale Dziecięcym Wewnętrznym SP ZOZ Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze, Pani Anna Sinica oraz Pani Halina Turska.

Szkolenia realizują: nadkom. Małgorzata Gorzelak - Psycholog Policyjny Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu i sierż.szt. Danuta Razmysłowicz z Sekcji Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Jeleniej Górze, która zajmuje się prewencją kryminalną oraz sierż.szt. Krzysztof Balanda - Dzielnicowy Komisariatu I Policji w Jeleniej Górze.

Celem właściwego przyswojenia wiedzy przez grupy szkoleniowe oraz dla jego uatrakcyjnienia Policja Jeleniogórska przygotowała specjalny materiał dydaktyczny, który został podzielony na bloki tematyczne.
W sposób szczegółowy omawiano, pierwszy blok: komunikację werbalną, drugi: prewencję kryminalną i trzeci: współpracę z funkcjonariuszami Policji, w tym z dzielnicowym. Pod kątem podejmowanej tematyki szkolenia i przeprowadzenia zajęć opracowane zostały pokazy multimedialne.

Pani Psycholog Policyjny przeprowadziła pogadankę na temat reakcji i właściwego zachowania w przypadku agresywnego pacjenta, a także sposobu nawiązywania prawidłowej komunikacji z pacjentem i jego bliskimi oraz zagadnienia dotyczące wizerunku osoby. Cennych wskazówek udzielał dzielnicowy, który, na co dzień podejmuje współpracę z pracownikami szpitala.

W ramach prewencji kryminalnej oprócz zaprezentowania pokazu multimedialnego przygotowane zostały ulotki prewencyjne zawierające porady, jak zachować się, aby nie stać się ofiarą przestępstwa. Opracowano je, gdyż statystyki policyjne notują wzrost drobnych kradzieży, m.in. w placówkach służby zdrowia - na szkodę pracowników, pacjentów i osób odwiedzających.

Ulotki kierowane zarówno do pacjentów, osób odwiedzających i pracowników szpitala rozdysponowano na poszczególnych oddziałach szpitalnych. Przekazano także informacje o Policyjnym Telefonie Zaufania -0800-166-011 oraz Policyjnym Telefonie Alarmowym 997 oraz 112.

Najważniejsze to, aby być czujnym i pamiętać, że:

- Udając się na leczenie do szpitala nie należy zabierać ze sobą dużych sum pieniędzy, czeków, kart płatniczych, biżuterii i innych wartościowych przedmiotów.

- Klucze do mieszkania pozostaw rodzinie, sprawdzonym sąsiadom czy przyjaciołom; pamiętaj też, aby kluczy nie przechowywać razem z dokumentami.

- Zabrane pieniądze, dokumenty należy nosić zawsze przy sobie (nawet idąc do toalety).

- Nie pozostawiaj telefonu komórkowego, portfela i dokumentów na szafce szpitalnej.

- Należy zwracać uwagę na obcych " kręcących" się po oddziale, gdyż najwięcej drobnych kradzieży w szpitalu ma miejsce w czasie odwiedzin.

- Idąc na zabieg medyczny uniemożliwiający zabranie ze sobą pieniędzy lub cennych przedmiotów - przekażmy je rodzinie, oddajmy na przechowanie personelowi placówki lub innej zaufanej osobie.

- Nie opowiadajmy przygodnie poznanym osobom w szpitalu, w poczekalni przychodni o majątku pozostawionym w domu, szczególnie, gdy pozostaje on bez opieki.

- Korzystając z porady lub zabiegu w przychodni nie zostawiajmy torebki, wierzchniego okrycia w poczekalni - przechowajmy je w szatni.

- Jeżeli przyjedziemy do placówki służby zdrowia z dzieckiem w wózku - nie zostawiajmy wózka (przed budynkiem, na korytarzu) bez zabezpieczenia.

Wywołana dyskusja przez personel medyczny z oddziału dziecięcego, izby przyjęć, chirurgii onkologicznej i naczyniowej oraz dializ, pozwoliła na wypracowanie wraz Policją prawidłowych sposobów rozwiązywania problemów, z jakimi zmierzają się pielęgniarki i lekarze w codziennej pracy, a są to: agresywne zachowania pacjentów, zarówno dorosłych, jak i dzieci, oszustwa, kradzieże.

Na zakończenie wszystkich cykli szkoleń, każda osoba, która w nim uczestniczyła, otrzyma "Certyfikat", wystawiony przez Stowarzyszenie Pomocy Chorym Dzieciom i Komendę Miejską Policji w Jeleniej Górze.

Warto w tym miejscu podkreślić, że Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom zostało włączone do realizacji nowego programu prewencyjnego "Koalicja przeciw przemocy", który wdrażany jest pod patronatem Komendanta Miejskiego Policji w Jeleniej Górze mł.insp. mgr Zbigniewa Ciosmaka z dniem 2 listopada br.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
440
Puzyńska Katarzyna
35%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Wysłali oferty do 100 najbogatszych Polaków
 
112
Kolizje głównie... przed przejściem
 
Kultura
Ogień w Cieplicach
 
Inne wydarzenia
Fantastyczna walka i zabawa w SP 10 [WYNIKI]
 
Kultura
Juwenalia – elektroniczna sobota
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group