Niedziela, 12 maja
Imieniny: Dominika, Pankracego
Czytających: 8145
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/Cieplice: Rośliny cieplickich parków

Wtorek, 9 sierpnia 2022, 13:35
Autor: Stanisław Firszt
Jelenia Góra/Cieplice: Rośliny cieplickich parków
Fot. Stanisław Firszt
Cieplice słyną od średniowiecza z wód termalnych, które od wieków przyciągają ludzi z całej Europy, chcących skorzystać z ich leczniczych właściwości. Właściciele kurortu, którymi od XIV wieku byli Schaffgotschowie dla wygody kuracjuszy urządzili tereny zielone, przynoszące ulgę tam przybywającym, szczególnie w gorące dni lata.

Najpierw był park przypałacowy, który urządzono być może już w XVI wieku. Służył on tylko właścicielom kurortu i ich gościom. W drugiej połowie XVIII wieku przy zachodniej części parku przypałacowego założono park zdrojowy, udostępniony dla wszystkich. Oba parki oddzielała aleja, pełniąca funkcję promenady, obsadzona topolami, którą udostępniono w 1796 roku.

Całe to założenie parkowe zostało powiększone o tereny położone na południu. Dzisiaj Park Zdrojowy obejmuje 16 ha. Po drugiej stronie Wrzosówki, na własnym, prywatnym terenie, wówczas w Malinniku, w 1906 roku park założył właściciel zakładów papierniczych Eugen Füllner. Park ten zwano później Parkiem Füllnera, po wojnie został nazwany Parkiem Norweskim, z powodu istnienia na jego terenie obiektu drewnianego tzw. Pawilonu Norweskiego, wzniesionego w stylu norweskim (stylu smoczym). Dzisiaj ten malowniczy park zajmuje 17 ha.

Oba parki powstawały przez szereg lat i były urządzane przez wytrawnych ogrodników. To oni obsadzali je odpowiednio dobranymi roślinami (drzewami, krzewami i kwiatami), tak aby tworzyły jednolitą, harmonijną całość z pięknymi widokami i perspektywami.

W obu parkach rosną ponad 104 gatunki drzew i krzewów. Wśród drzew iglastych spotkać można: jodłę jednobarwną, cyprysiki, świerki, sosny i cisy. Gatunków drzew liściastych jest więcej a wśród nich: klony pospolite, jawory, kasztanowce, olsze, brzozy, leszczyny, buki, platany, topole, wierzby, jarzęby, lipy i wiązy. Oprócz tego są drzewa owocowe, jak: wiśnie pospolite, jabłonie, śliwy i grusze. W wielu miejscach parków rosną: aronie, berberysy, bukszpany, derenie, głogi, magnolie, jaśminowce, daglezje, różaneczniki, jeżyny, bzy czarne, lilaki i kaliny.

Wiele drzew cieplickich parków, szczególnie starszego Parku Zdrojowego, jest objęta ochroną dlatego, że mają po kilkaset lat, a niektóre z nich w obwodzie osiągają ponad 5 metrów.

Parki, a szczególnie Park Zdrojowy, miały w swojej historii też niespotykane zdarzenia - w czasie II wojny światowej piękne trawniki i rabaty kwiatowe zamieniono w pola uprawne. Dzisiaj trudno to sobie wyobrazić, ale rosły tam kartofle i buraki.

Parki odzyskały swój urok i nie mają sobie równych w całej Kotlinie Jeleniogórskiej.

Twoja reakcja na artykuł?

35
85%
Cieszy
1
2%
Hahaha
2
5%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
5%
Złości
1
2%
Przeraża

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
155
Puzyńska Katarzyna
38%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
30%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Wciąż cieszy mnie jazda na rowerze
 
Piłka nożna
Przedłużamy serię gier bez porażki
 
Piłka nożna
"Łomot" od Dzierżoniowa
 
112
Szalona ucieczka – o krok od tragedii
 
Aktualności
Z ametystem za pan brat
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group