Poniedziałek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 12702
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Murawa pełna grzybów – to normalne

Czwartek, 13 lipca 2017, 9:40
Aktualizacja: Piątek, 14 lipca 2017, 6:45
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Murawa pełna grzybów – to normalne
Fot. Tomasz Raczyński
Na jednym z portali społecznościowych niemałe poruszenie wywołało zdjęcie ze stadionu przy ul. Złotniczej, gdzie murawa jest pełna grzybów. Post z przymrużeniem oka nie wszyscy potraktowali jako żart, więc warto wyjaśnić, co pojawiło się na boisku, które wkrótce będzie użytkowane przez piłkarzy i już odbywają się tam treningi.

Jak przekonują przedstawiciele spółki Termy Cieplickie (zarządcy stadionu) to normalne, że w tym okresie grzyby się pojawiają i wkrótce zostaną wykonane opryski, które je zwalczą. Post ze zdjęciem grzybów pośród jednej z najlepszych traw piłkarskich w regionie opatrzony był dowcipnym komentarzem: „Park Sportowy Złotnicza przygotowany do sezonu... grzybiarzy”. W komentarzach nie obyło się tzw. internetowego hejtu, niektórzy proponowali współkomentującym maść na bóle w różnych miejscach ciała.

Z jeszcze większym przymrużeniem oka postanowiliśmy dowiedzieć się, co opanowało murawę i czy ewentualna konsumpcja byłaby traktowana jako niedozwolony doping. O fachową poradę poprosiliśmy jeleniogórskiego mykologa, który szybko zidentyfikował intruza na stadionie. - To są grzyby z rodzaju kołpaczek – gatunki, które występują u nas w naturze na łąkach i akurat tam znalazły dobre siedlisko. Takie grzyby łąkowe na murawach boisk to zjawisko bardzo powszechne. Występują gromadnie i nie powodują niszczenia murawy. Są krótkotrwałe i za tydzień lub dwa nie będzie po nich śladu – powiedział Czesław Narkiewicz z Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze.

Na żartobliwe pytanie, czy grzyby te można wykorzystać do cateringu między meczami, mykolog zdecydowanie przestrzega, aby nie próbować go konsumować, gdyż ma właściwości trujące. - Jest grzybem, który jest spokrewniony z łysiczkami, więc niektóre gatunki z tego rodzaju są toksyczne.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
447
Puzyńska Katarzyna
35%
Twardoch Szczepan
32%
Żulczyk Jakub
34%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Jelenia Góra będzie miastem tańszym
 
Wiadomości z miasta
spotkanie online 20.05.2024
 
Karkonosze
Wiosna w górach na całego
 
112
Kolizje głównie... przed przejściem
 
Kultura
Ogień w Cieplicach
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group