Czwartek, 16 maja
Imieniny: Andrzeja, Szymona
Czytających: 11502
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Miłków: Leśny Bank Genów Kostrzyca pomaga Puszczy Białowieskiej

Sobota, 26 stycznia 2019, 6:11
Aktualizacja: Niedziela, 27 stycznia 2019, 7:43
Autor: WAC
Miłków: Leśny Bank Genów Kostrzyca pomaga Puszczy Białowieskiej
Fot. WAC
Dzięki projektowi, realizowanemu przez Leśny Bank Genów Kostrzyca zostanie zabezpieczony materiał genetyczny najcenniejszych, a jednocześnie zagrożonych wyginięciem gatunków roślin, występujących na terenie Puszczy Białowieskiej.

Projekt, którego realizacja potrwa do 2020 roku zakłada pozyskanie fragmentów tkanek, okazów zielnikowych oraz nasion najcenniejszych roślin z Puszczy Białowieskiej.

Próbki nasion są deponowane w temperaturach kriogenicznych (ciekły azot), a także w specjalnych chłodniach w temperaturze - 20 stopni Celsjusza – mówi Joanna Borowy z Leśnego Banku Genów Kostrzyca. - Z tkanek rzadkich i zagrożonych wyginięciem roślin izolowany jest DNA – nośnik informacji genetycznej, który posłuży między innymi do identyfikacji poszczególnych gatunków w przyszłości.

Projekt ochrony roślin z Puszczy Białowieskiej jest tylko jednym z wielu realizowanych od lat w Leśnym Banku Genów Kostrzyca. Przypomnijmy. LBG Kostrzyca, podlegający Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych, jest jedyną tego typu placówką w Polsce. Działa od 1 stycznia 1996 roku jako jedna z odpowiedzi na klęskę ekologiczną, która zdziesiątkowała w tamtym okresie karkonoskie i izerskie lasy. Głównym celem działalności instytucji jest ochrona zasobów genowych polskich lasów poprzez przechowywanie najcenniejszych nasion drzew, krzewów i roślin runa leśnego. Placówka realizuje też szereg działań badawczych i edukacyjnych, w tym również finansowanych ze źródeł zewnętrznych. W swojej działalności LBG Kostrzyca współpracuje z wieloma podobnymi instytucjami na całym świecie.

Od 2009 roku placówka w Miłkowie rozpoczęła również gromadzenie nasion roślin zielnych. Dotyczy to gatunków zagrożonych wyginięciem i chronionych, pochodzących ze stanowisk naturalnych występujących m.in. na obszarach Natura 2000, w parkach narodowych i w rezerwatach przyrody.

Dodajmy, że jedną z części jednostki jest Arboretum LBG Kostrzyca. Obecnie zajmuje ono powierzchnię blisko 15 hektarów, a zgromadzone w nim kolekcje obejmują ok. 5 tysięcy okazów, reprezentujących ponad 700 gatunków, podgatunków i odmian roślin. Główną funkcją Arboretum jest zachowanie ginących i zagrożonych gatunków roślin, wymagających przeniesienia poza miejsca naturalnego występowania, co stanowi uzupełnienie ochrony w banku genów. Arboretum pełni ponadto funkcje dydaktyczne i poznawcze. Wstęp na teren Arboretum LBG Kostrzyca jest bezpłatny.

Twoja reakcja na artykuł?

11
85%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
8%
Złości
1
8%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
381
Puzyńska Katarzyna
34%
Twardoch Szczepan
30%
Żulczyk Jakub
35%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Kraina Wygasłych Wulkanów w Polsce
 
Rozmowy Jelonki
Zebrali 9 tys. zł i kupili nowe kanapy dla uczniów!
 
Aktualności
4 małe boćki w Podgórzynie
 
Aktualności
Sonata i sukces Gryfowian!
 
112
Od Jana Pawła do Wolności
 
Karkonosze
W czwartek premiera filmu "Wędrowcy Karkonoszy"
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group