Niedziela, 12 maja
Imieniny: Dominika, Pankracego
Czytających: 9351
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra/Cieplice: Dzieje „Stoczniowca”

Poniedziałek, 23 stycznia 2023, 10:52
Aktualizacja: 10:53
Autor: Stanisław Firszt
Jelenia Góra/Cieplice: Dzieje „Stoczniowca”
Fot. Archiwum S. Firszta
W Cieplicach jest wiele obiektów o bogatej i ciekawej przeszłości. Wśród nich znajduje się pałac Römischa przy ul. Jagiellońskiej 2, a jego główne wejście skierowane jest na most przez Kamienną, prowadzący bezpośrednio do historycznego centrum Uzdrowiska.

Budynek, w stylu barokowym, wzniesiono w 1734 roku dla kupca Römischa. W pierwszej połowie XIX wieku mieszkał w nim hrabia Hans Ernst Karl von Zieten, ojciec Józefiny - żony hrabiego Leopolda Christiana Schaffgotscha. Bohater wojen napoleońskich mieszkał tam aż do śmierci. Jego mauzoleum, które zbudowano na dzisiejszym Osiedlu Orle, zostało zrujnowane i zdewastowane po wojnie i jest bezczeszczone do dzisiaj.

Pałac, który w czasach świetności, gdy jego lokatorem był Zieten, odwiedzany był wielokrotnie przez ważne osobistości Królestwa Prus, w tym przez samego króla Fryderyka Wilhelma IV. Po 1945 roku obiekt nie miał szczęścia. Został rozgrabiony i zdewastowany.

Lepsze czasy dla pałacu zaczęły się w połowie lat 60. XX wieku, kiedy to Stocznia Gdańska zainteresowała się nim, chcąc przygotować go do celów wczasowo-wypoczynkowych dla swoich pracowników. Remont obiektu, przy zadowoleniu władz miasta Cieplice Śląskie Zdrój i Uzdrowiska, miał miejsce w latach 1965-1967. Jego zakończenie przypadło w 50. rocznicę Rewolucji Październikowej i właśnie wtedy decyzją władz politycznych PRL stocznia zmieniła nazwę na Stocznię Gdańską im. Lenina. Dobrze się stało, że nie zmieniono wówczas znaku towarowego (logo) tego wielkiego zakładu. Pozostawiono znak, wyłoniony w drodze konkursu przeprowadzonym w marcu 1956 roku (podczas tzw. odwilży). Nie zmienił się on do dzisiaj. Przedstawia elementy symboliczne ułożone w okrąg. U dołu jest to podstawa kotwicy (symbol stoczni), po bokach u góry są fragmenty kół zębatych (symbol zakładu mechanicznego), w środku herb Gdańska (miejsce położenia stoczni), a po bokach litery „S i G” (Stocznia Gdańska).

Zaraz po przyjęciu tego znaku towarowego, zaczęto używać go w różnych miejscach i celach. Umieszczono go na budynku dyrekcji stoczni, w sali BHP, na wszystkich bramach wejściowych, przepustkach i drukach reklamowych. Stał się symbolem Stoczni i był znakiem wysokiej jakości jej wyrobów. mieszczony był też na historycznej dzisiaj bramie nr 2.

To właśnie w Stoczni Gdańskiej narodził się NSZZ „Solidarność” i to tam podpisano porozumienia sierpniowe w 1980 roku. Wielu stoczniowców, którzy wzięli udział w strajkach 1970 i 1980 roku, korzystało wcześniej z domu wypoczynkowego w Cieplicach, który po wspomnianym wyżej remonci otrzymał nazwę „Stoczniowiec”.

Po tamtych czasach nie ma prawie śladu. Stocznia Gdańska, upadła w 1996 roku. Na jej miejscu, od 2006 roku powstała Stocznia Gdańska S.A. Ogromny niegdyś zakład nie przypomina dzisiaj tego z czasów swojej świetności. Na jego terenie znajduje się Europejskie Centrum Solidarności, a przy bramie nr 2 postawiono pomnik poświęcony bohaterskim stoczniowcom.

Do dzisiaj w Cieplicach (części Jeleniej Góry) funkcjonuje Sanatorium Uzdrowiskowe ”Stoczniowiec” należące do Uzdrowiska Cieplice, a nad wejściem do obiektu nadal jest znak firmowy Stoczni Gdańskiej, który umieszczono tam po remoncie w końcu lat 60. XX wieku.

Być może strajk okupacyjny w „Gencjanie” w Jeleniej Górze-Cieplicach, który miał miejsce 30 stycznia 1981 roku, był w pewnym sensie pokłosiem kontaktów gdańskich stoczniowców, którzy wypoczywali w Cieplicach z ich kolegami z zakładów pracy ziemi jeleniogórskiej.

Twoja reakcja na artykuł?

35
70%
Cieszy
4
8%
Hahaha
1
2%
Nudzi
2
4%
Smuci
0
0%
Złości
8
16%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Z którym z autorów chcieliby Państwo spotkać się w Książnicy Karkonoskiej?

Oddanych
głosów
167
Puzyńska Katarzyna
38%
Twardoch Szczepan
31%
Żulczyk Jakub
31%
 
Głos ulicy
Złota rybka
 
Miej świadomość
Koniec CPK? Rząd ma „lepszy” plan!
 
Rozmowy Jelonki
Wciąż cieszy mnie jazda na rowerze
 
Jelonka wczoraj
Wieżyczka po zbiornikach wody przy Kasprzaka
 
Piłka nożna
Przedłużamy serię gier bez porażki
 
Piłka nożna
"Łomot" od Dzierżoniowa
 
112
Szalona ucieczka – o krok od tragedii
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group